هر آنچه که می خواهید در مورد صحبت کردن و بیان بدانید!


وبلاگ نویسی و ارائه مطالب مورد توجه بخش بزرگی از مخاطبان مراکز صدا و سیما قرار گرفته است و خبرنگاران مستعد و مستعد سالهاست مورد احترام و توجه مخاطبان رسانه قرار گرفته اند. امروزه بسیاری از ابزارها و ابزارهای ارتباطی فردی و جمعی، میلیون ها پیام دلخواه یا ناخواسته را در اقصی نقاط جهان به اهداف خود می فرستند و هر یک به نحوی بر افکار عمومی مخاطبان تأثیر می گذارد. بدیهی است که در بازار عظیم نوآوری و جذابیت و حجم پیام‌های متنوع، هر یک از رسانه‌ها و سازمان‌های ارتباطی بزرگ ارزش‌های خاص خود را دارند. اما آنچه در این میان مهمتر به نظر می رسد، نقش عوامل انسانی در ارتباطات و شخصیت هنری و فرهنگی است; گوینده، مجری، بازیگر، گزارشگر، صداپیشه و خواننده به این معناست که تأثیر آنها بر رسانه ها به ویژه صدا و سیما در انعکاس نظرات مخاطبان مشهود است.

بیان هنری چیست؟

هنر بیانی استفاده صحیح از کلمات و اصطلاحات برای انتقال معنا به مخاطب است. این کلمات و عبارات برای تشکیل کلمات و گفتار استفاده می شوند و کاملاً بستگی به نحوه استفاده صحیح از آنها دارد. برو به عبارت دیگر درست و روان صحبت کن و کاملاً با شرایط فعلی هر فرد و مکان تطبیق یابد. به یاد داشته باشید که همیشه طبق قوانین صحبت کنید. وقتی این دو تکنیک را یاد بگیریم، می توانیم در هر زمان و مکان به درستی صحبت کنیم و ارتباط موثری با اطرافیانمان برقرار کنیم.

اصطلاح

تکنیک هایی که به خوب صحبت کردن کمک می کند عبارتند از: تلفظ و تلفظ صحیح کلمات، رعایت مکث و تاکید، استفاده صحیح از دستور زبان مانند حذف کلماتی که تاثیر کلمات را کاهش می دهد. او هم مثل من در حین مکالمه از حرف زدن یا عمل کردن خیلی تردید می کند، واضح و مطمئن صحبت می کند، با خویشتن داری و بدون هیچ مشکلی در صحبت کردن، بدون هیچ گونه احساس کم حرفی، خیلی آهسته یا خیلی سریع صحبت می کند، می لرزد. و صدا خشن نباشد، نوع نگاه و حالات چهره و سایر اجزای ارتباط غیرکلامی و تکنیک بیان استفاده صحیح از ابزارهایی است که به انتقال پیام به مخاطب کمک می کند.

برقراری ارتباط موثر و کارآمد در جامعه یکی از آن مهارت‌هایی است که به میزان بهره‌مندی از مهارت‌های گفتاری و توسعه مهارت‌های بیانی خود بستگی دارد.

کاربرد این عبارت چیست؟

تکنیک های بیان کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سخنرانی و سخنرانی عمومی

حرف بزن و عمل کن

مشاور و روانشناس

وکلا

در حین مصاحبه یا ارائه خود در برنامه های مختلف.

در جلسات، استخدام و سمینارها

در طول رویدادها و گفتگو با دوستان

برای حفظ حقوق شما

احساسات درست را در زندگی بخواهید

عناصر مهم تکنیک بیان خوب چیست؟

یکی از نکات مهم شناسایی خصوصیات فردی شماست.

برای هر سخنرانی کامل، ابتدا باید ویژگی های فردی خود را بشناسیم و ثانیاً پس از شناسایی ویژگی های فردی، باید ویژگی های مخاطب را شناسایی کنیم.

به عنوان یک سخنران، هر فردی دارای یک سری ویژگی هایی است که می تواند سخنان فرد را موثر کند. این ویژگی ها عبارتند از: لباس مناسب، ظاهر مناسب، لحن صدا، زبان بدن، اعتماد به نفس، قاطعیت و دسترسی به اطلاعات کافی.

داشتن پوشش مناسب باید مرتب و تمیز باشد و برای مهمانی که در آن شرکت می کنید نیز مناسب باشد. خیلی ها فکر می کنند لباس مناسب برای آقایان همان پیراهن و شلوار است در حالی که اصلا اینطور نیست. هر مکان و هر گروهی لباس مناسب خود را دارد و انتخاب لباس مناسب برای گروه به عهده خود فرد است.

چهره هر فردی اطلاعات زیادی را نشان می دهد، فکر نکنید که صورت هر فردی باید زیبا باشد، برعکس باید به آراستگی توجه کند. مهم نیست که چقدر به ظاهر خود اهمیت می دهید، می توانید تأثیر بسزایی در ظاهر خود داشته باشید.

دیگری لحن صدا است، با اینکه رسا و رسا است، اما تأثیر مثبتی در گفتار دارد. بسیاری از مردم صدای خود را در دوران کودکی توسعه می دهند. صدای بسیار آرام در موقعیت های دیگر آرام خواهد بود. چنین افرادی به دلیل کندی گفتار اعتماد به نفس پایینی دارند و اهمیت کلامی آنها نشان داده نمی شود. برای حل آن باید بهترین راه حل را انتخاب کنید و راه حل این است که صدای خود را ضبط کرده و با صدای اطرافیان خود مقایسه کنید.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت زبان بدن است که بیشتر از صحبت کردن با سر کار می کند و صادقانه تر است. شنوندگان نه تنها کلمات را می شنوند، بلکه چیزی که دریافت می کنند سیگنال های بدن از گوینده است که به طور ناخودآگاه تأثیر قابل توجهی دارد.

انواع گفتار و اجرا

بر اساس طبقه بندی کلی، صدای انسان به سه دسته تقسیم می شود: صدای سینه، صدا و حنجره. همانطور که می دانیم صدای انسان پس از گذراندن چندین مرحله و عبور از یک سیستم پیچیده و پس از خروج هوا از ریه ها ایجاد می شود. این عامل باعث می‌شود در حین انجام جراحی تنفس یا کشیدن هوا به داخل ریه‌ها نتوانیم صحبت کنیم. هوای بازدم شده از گلوی فرد عبور می کند، سپس با تارهای صوتی برخورد می کند و به ارتعاش در می آید. پس از آن، از حفره های دیگر مانند گلو، دهان و بینی عبور می کند. این عامل باعث تقویت صداها و بلند یا طنین دار شدن صداها می شود. در نهایت صداهای حاصله با زبان، دندان، لب و ... برخورد کرده و حروف تولید می شود. جملات با حروف متصل ساخته می شوند.

سخنران

یکی از مهم ترین نکات در زمینه درک صدا و انواع گفتار، اندازه، شکل و ویژگی های فردی صدای هر فرد است.

صدا در گفتار و بازیگری شکل می گیرد

بدیهی است که همه مشاغل نیازمند افرادی هستند که در یک زمینه تخصص داشته باشند. برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای، شناخت جنسیت، نوع و ویژگی های آن ضروری است.

بالا

یکی از ویژگی های قابل توجهی که در این بخش باید به آن اشاره کرد حجم آن است. بلندی برای نشان دادن شدت صدایی که واقعا شنیده می شود استفاده می شود. به عبارت دیگر بلندی به این اشاره دارد که آیا صدای گوینده قابل شنیدن است یا صدای آن کم و آهسته است.

میزان صدای شما هنگام صحبت کردن بستگی به این دارد که چه مقدار فشار هوا از ریه های شما خارج شده و وارد حنجره شما می شود و به عمق صدای شما بستگی دارد. در این حالت هر چه فشار هوا بیشتر باشد و تارهای صوتی تاثیر بیشتری داشته باشد، صدای مورد نظر بیشتر خواهد بود.

اگر فشار هوا کم باشد و صدا و شدت برخورد تارهای صوتی با یکدیگر کم باشد، صدایی که به گوش ما می رسد کند و بی صدا خواهد بود. یکی از مهمترین جنبه های سخنرانی و ارائه، فریاد نزدن است. زیرا در این حالت از صدا به درستی استفاده نمی شود و به این ترتیب شدت بالای تارهای صوتی می تواند با برخورد با یکدیگر به حنجره و تارها آسیب برساند.

صدای بلند

بلندی صدا

یکی دیگر از ویژگی های صدا در گفتار، زیر و بمی است. به طور کلی، این به این معنی است که صدا نازک است. این نوع صدا مخصوص بانوان است. بم صدای تک نیز به معنای ضخامت و صدای مردانه آن است.

به طور کلی، هر چه تارهای صوتی بلندتر و ضخیم تر باشد، صدا بلندتر خواهد بود. بنابراین، اگر قصد دارید هنگام صحبت کردن صدای خود را پایین بیاورید، باید طول تارهای صوتی خود را افزایش دهید. در این صورت ضخامت آن کمتر شده و صدا کمتر و نازک تر به نظر می رسد. با این حال، تارهای صوتی شما فقط تا حدی می توانند کشیده یا کوتاه شوند.

سخنرانان حرفه ای با تغییر زیر و بم صدای خود، لحن صحبت خود را تغییر می دهند. بنابراین هرچه بیشتر از این قابلیت استفاده کنید، سخنرانی شما جذابتر و شیرین تر می شود. به این ترتیب شما قادر خواهید بود اثر مورد نظر خود را در معنای کلمات، عبارات، عبارات و ... اعمال کنید و احساسات خاصی را به مخاطب خود منتقل کنید و تاثیر کلمات خود را افزایش دهید.

کیفیت صدا

کیفیت و وضوح صدا از ویژگی های اصلی اسپیکر است. وضوح و میزان میکس یا کیفیت صدا به نحوه برخورد صداها و صاف یا قوی بودن آنها بستگی دارد.

بلندگو

اهمیت و ضرورت کنترل صدا در گفتار

علاوه بر جنسیت و نوع صدا، استعداد گفتاری را می توان در سطح کنترل صدا خلاصه کرد. داشتن این مهارت ها و توانایی ها به شما این امکان را می دهد که به سرعت ویژگی های یک سخنران خبره و حرفه ای را به دست آورید. این عامل به این معنی است که شما باید سعی کنید صدای خود را کنترل کنید.

نوع بلندگو

سخنرانان مهارت‌های خاصی دارند، شرح وظایفشان بر اساس مهارت‌هایشان متفاوت است و روی پروژه‌های مختلفی کار می‌کنند. بنابراین ما انواع مختلفی از اسپیکرها را داریم که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

بلندگو

گوینده: گوینده ای که در این زمینه متخصص است وظیفه روایت یا خواندن متن را برای خواندن بسیار شنیدنی و موثر متن آماده شده بر عهده می گیرد. اگر در صنعت چاپ و نشر کتاب صوتی کار می کنید، باید یک صدابردار برای این بخش استخدام کنید. این حرفه ای ها وظیفه صحبت و بیان تیزرها و اطلاعیه های تبلیغاتی را بر عهده دارند.

گوینده پادکست: این گویندگان باید اطلاعات کافی در مورد موضوع پادکست داشته باشند و علاوه بر نظرات تخصصی، مهارت داستان گویی برتری نیز داشته باشند.

مجریان و مجریان رادیو: شاخه ای از صدا و سیما که برنامه های زنده را ارائه می دهد مانند رادیو در این نوع گفت و گو، کارشناس برای حفظ جذابیت باید مهارت های زیادی در ارائه و بازیگری نیز داشته باشد.

گوینده تلویزیون: گویندگانی که در این زمینه متخصص هستند، فعالیت هایی مانند اعلام برنامه های تلویزیونی یا تبلیغات را انجام می دهند.

وظایف یک سخنران حرفه ای

یک سخنران حرفه ای و باتجربه باید قبل از شروع جلسه رایتینگ، تحقیق کافی انجام دهد و اطلاعات قبلی در مورد موضوعات سخنرانی کسب کند. علاوه بر این، گوینده خبر یا ورزش روز است. شما می توانید در مورد سیاست و غیره صحبت کنید.

علاوه بر این، کارآفرینان می توانند از مهمانان برنامه دعوت کنند تا با پخش کننده گفتگو کنند. برنامه ریزی یک متن دیالوگ گاهی می تواند وظیفه یک سخنران حرفه ای نیز باشد. بسیاری از مجریان رادیو و تلویزیون نیز در شبکه های اجتماعی فعال هستند و می توانند برنامه هایی را که در آن شرکت می کنند در حساب کاربری خود معرفی و تبلیغ کنند.

وضعیت صحبت کردن

همانطور که می دانیم هر شغلی تکنیک خاص خود را دارد که برای آن مهارت های لازم مورد نیاز است. دوره آنلاین زهرا شیراحمدی

همزمان صحبت کنید و مطالعه کنید

این تکنیک هنگام خواندن متن یا شعر مهم است. به خاطر سپردن یک شعر یا یک متن نیز می تواند مفید باشد، اما باید طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید متن نوشته شده را به راحتی ببینید و از صحت کلمات خود مطمئن شوید.

بهتر است قبل از سخنرانی چندین بار متن را تمرین کنید تا به جملات تسلط کامل داشته باشید. اگر با متن آشنا باشید، می توانید در حین سخنرانی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشید.

باید متوجه باشید که تنها به متن آماده شده تکیه نمی کنید، بلکه باید به چشمان مخاطب نگاه کنید، زیرا زمانی که به عنوان گوینده ظاهر می شوید باید نقش موثری داشته باشید. هیچ فایده ای ندارد که چیزی از متن را بخوانید و جملات را بدون فکر بنویسید.

سخنرانی

کنترل صدا، سرعت و صدا

برای اینکه بتوانید خوب صحبت کنید و صحبت کنید، باید سرعت، صدا و لحن صدای خود را کنترل کنید. به عنوان مثال، اگر با لحن تهدید آمیز صحبت کنید، مخاطب خود را آزار خواهید داد. محتوای سخنرانی شما هر چقدر هم جذاب باشد، فرقی نمی کند و مخاطب شما را دنبال نمی کند.

لحن شما باید با لحن فعلی داستان مطابقت داشته باشد. اگر داستانی حماسی تعریف کنید بسیار متفاوت خواهد بود تا اینکه داستان شما یک شعر طنز باشد. شما باید بتوانید با توجه به متنی که در مورد آن صحبت می کنید لحن مناسبی داشته باشید و آن را تعریف کنید.

همانطور که گفتیم باید سرعت گفتار خود را کنترل کنید زیرا آهسته صحبت کردن باعث جذب مخاطب می شود و باعث می شود که محتوای کلام شما را بهتر درک کند. علاوه بر این، شما باید صدایی واضح و شفاف در گفتار خود داشته باشید، اما به یاد داشته باشید که خودداری نکنید. عمیق نفس بکشید و از طریق دیافراگم صحبت کنید.

واضح صحبت کن

بعضی ها نمی توانستند واضح صحبت کنند. شما باید مطمئن شوید که مخاطبان شما کلمات شما را درک می کنند. پس آهسته صحبت نکنید و نفس نکشید و کلماتی را که درک آن سخت است به زبان نیاورید. همچنین سعی کنید صداها را درست تلفظ کنید مثلا بعضی از کلمات یا حروف نیاز به تاکید بیشتری دارند در این صورت تاکید بر حروف باعث می شود واضح تر صحبت کنید.

کلمات را نیز به درستی تلفظ می کند. شما باید معنی کلمات موجود در شعر یا متن گفتار و داستان را بدانید. هنگام صحبت کردن، نباید وقفه های زیادی داشته باشید. مثلاً از گفتن کلماتی که عدم تسلط شما را نشان می دهد، پرهیز کنید، مثلاً امم... این کار باعث پرت شدن حواس مخاطب و قطع توجه به شما می شود.

صحبت می کنند

تاکید بر بخش های مناسب گفتار

اگر می خواهید مطمئن شوید که مخاطب مهمترین بخش های سخنرانی شما را درک می کند، باید از صدای خود استفاده کنید و تاکید لازم را در صدای خود نشان دهید. می توانید صدای خود را کمی پایین بیاورید و سپس آن را بالا ببرید تا بر نکته اصلی مورد نظر خود تأکید کنید. این روش در برانگیختن مخاطب بسیار موثر است. اگر آهسته تر و با دقت صحبت می کنید، به قوام گفتار خود توجه کنید.

صبر کنید و در مکان های مناسب توقف کنید

مواظب باشید خیلی سریع بازگو نکنید. با این کار مخاطب به حرف شما گوش نمی دهد و نمی تواند حرف شما را بفهمد.

پس از بخشی از سخنرانی خود، لحظه ای مکث کنید تا به مخاطبان اجازه دهید واکنش نشان دهند. همچنین، علائم نوشته شده در ایجاد موانع به موقع کمک کننده است. به عنوان مثال، وجود کاما در متن یا شعری که می خوانید شما را در مسیر خود متوقف می کند.

صحبت کردن

توصیف صحیح وضعیت

وقتی چیزی را می گویید، باید موقعیتی را که در آن اتفاق می افتد، توصیف کنید. به طوری که مخاطب احساس کند در بطن موقعیت قرار دارد. می توانید پس زمینه را برای تعریف داستان آماده کنید. همچنین اگر داستانی که می‌گویید در گذشته اتفاق افتاده است، بهتر است آن را در زمان حال بیان کنید. بدین ترتیب مخاطب بهتر می تواند با آن ارتباط برقرار کند و سریعتر با داستان آشنا شود.

ساختاری مناسب برای داستان طراحی کنید

وقتی داستانی را تعریف می کنید باید به ساختار آن توجه کنید، باید ساختار آن را طوری تنظیم کنید که برای مخاطب جذاب باشد. مهم نیست داستان از چه قرار است. به هر حال در ساختار آن باید روابط علّی وجود داشته باشد; این بدان معناست که اگر اتفاقی در بیانیه شما بیفتد، نتیجه چیز دیگری خواهد بود. به سرعت نقطه شروع درگیری را در داستان شناسایی کنید. کنار نمانید و فصلی را که به مطلب بعدی منتهی می شود بگویید. هر چه زودتر به اصل مطلب برسیم.

طراحی سازه

جزئیات کافی

جزئیات مناسب می تواند داستان شما را بسازد یا شکست دهد. به عنوان مثال، اگر جزئیات بیش از حد ارائه دهید، شنونده را گیج و خسته خواهید کرد و اگر زمان زیادی را صرف توضیح جزئیات کنید، مخاطب در چارچوب ذهنی مناسبی برای پیگیری داستان قرار نخواهد گرفت. بلکه باید به جزئیاتی که در شکل گیری داستان نقش اساسی دارد، توجه کنیم. می توانید در صحبت های خود از جزئیات طنز استفاده کنید اما در این صورت باید اعتدال را رعایت کنید. همچنین از ابهام در جزئیات بپرهیزید. به یاد داشته باشید که جزئیات مهم را برای درک داستان و عدم سردرگمی مخاطب خود درج کنید.

حفظ تداوم و تداوم داستان

شما باید ثبات داستان را حفظ کنید. مثلاً می‌توانید داستانی را تعریف کنید که در آن اتفاقات هیجان‌انگیز و عجیبی رخ می‌دهد تا زمانی که تداوم در کلام شما تمام شود، داستان برای مخاطب باورپذیر خواهد بود، اما اگر به عنوان آیتم ساز رادیو بحث کشتی‌ها و فضاپیماها را در وسط یک داستان واقعی مطرح کنید. . . و یک داستان معمولی قطعا افکار و عقاید مخاطب را در هم خواهید شکست.

صحبت

طول داستان مناسب

یکی دیگر از عوامل در فن بیان، زمان مناسب برای صحبت کردن است. برای مثال، هرچه داستان و روایت شما کوتاه‌تر باشد، کنترل سرعت، لحن، جزئیات و غیره برای شما آسان‌تر خواهد بود. مخصوصاً برای کسانی که تازه شروع به سخنرانی کرده اند، انتخاب زمان کوتاه تری برای داستان راحت تر و بهتر است. اگر داستان شما طولانی و طولانی است، باید مطمئن شوید که طول داستان برای داستان ضروری است. در غیر این صورت باید از جزییات غیر ضروری و ذکر موارد غیر ضروری خودداری کنید.

۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.